Schody drewniane

Schody drewniane stanowią doskonałe połączenie natury z człowiekiem

Schody drewniane są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Zastąpiły one dotychczasową konstrukcję betonową, która jest cięższa, mniej efektowna i trudniejsza w wykończeniu.

Schody drewniane wykonuje się najczęściej z wysokiej klasy drewna drzew liściastych, głównie z buku, buku parzonego, dębu, klonu lub jesionu. Czasem stosuje się materiał bardziej egzotyczny, jak mahoń, iroko, merbau.

Stosowane przez nas rodzaje drewna (od lewej: jesion, buk, buk parzony, klon, dąb)

    

Każda konstrukcja schodów drewnianych musi być odpowiednio wpasowana w kształt i wystrój wnętrza. Nie ma zatem jednego, najlepszego modelu, choć śmiało można powiedzieć, że istnieje kilka standardowych, sprawdzonych rozwiązań. Do najbardziej popularnych można zaliczyć tzw. schody policzkowe.

Dodatkowej elegancji schodom drewnianym dodaje poręcz z zastosowaniem krzywulca (z niem. Krümmling Treppen), która w połączeniu z balustradą ze stali szlachetnej tworzy gustowną i wytworną całość

W naszej bogatej ofercie schodów każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zapraszamy do oglądnięcia przykładowych realizacji:

Schody policzkowe
W schodach policzkowych stopnie są wpuszczone z obu stron w belki zwane policzkami. Stopnie mogą również być osadzone, wówczas określa się je jako schody osiodłane.
Przykłady realizacji schodów policzkowych

Schody bolcowe
Inną sprawdzoną konstrukcją są schody bolcowe z policzkiem ściennym, które charakteryzują się tym, że ze strony zewnętrznej stopnie są wpuszczone w policzek, a z wewnętrznej są połączone bolcami.
Przykłady realizacji schodów bolcowych

Schody półkowe
W schodach półkowych stopnie są montowane bezpośrednio do ściany nośnej budynku. Taka konstrukcja daje złudzenie „zawieszenia w powietrzu”.
Przykłady realizacji schodów półkowych

Schody dywanowe
Cechą charakterystyczną schodów dywanowych jest brak policzków (wang) do których montowane są stopnie. Konstrukcja takich schodów sprawia wrażenie dywanu, który spływa po niewidzialnych stopniach.
Przykłady realizacji schodów dywanowych

Schody na beton
Schody betonowe wykończone drewnem to przede wszystkim doskonałe połączenie solidnego surowca, z jakiego wykonana jest konstrukcja, z niezwykle praktycznym i estetycznym zastosowaniem drewna.
Przykłady realizacji schodów na beton

Schody kręcone
W schodach kręconych funkcję nośną spełnia centralny słup, na którym osadzone są stopnie.
Przykłady realizacji schodów kręcone

Schody stalowe
Schody stalowe są praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem kwestii poruszania się pomiędzy piętrami budynku. Lekka konstrukcja stalowa nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu, a przy tym prezentuje się nowocześnie.
Przykłady realizacji schodów stalowych